Recenzja: Strefa Mocnych Wiatrów "W radiu Pik" - żeglarze ze stolicy

Nie wiem czy mam jakiś utajniony wirus hipsterstwa, ale są zespoły, które obiektywnie rzecz ujmując nie zawojowały polskiej sceny muzycznej i nie są powszechnie rozpoznawalne, ale w moim prywatnym rankingu kapel danego gatunku zajmują wysokie miejsce. Jednym z nich jest warszawska Strefa Mocnych Wiatrów. Mimo tego, że stolica nie ma dostępu do morza to SMW uprawia mało popularny marynistyczny rock podlany heavy metalowym i hard-rockowym sosem. I co najważniejsze, robi to naprawdę dobrze.


W radiu PiK” to druga koncertówka w liczącej pięć płyt dyskografii Strefy Mocnych Wiatrów po wydanym w 2010 roku albumie „Live”. Ponownie mamy tutaj przekrojowy materiał ze studyjnych krążków grupy z nastawieniem na ostatni „Verba veritatis”. Część numerów pokrywa się z zawartością „Live”, ale nie jest to typowa powtórka z rozrywki.

Muzykę Strefy Mocnych Wiatrów charakteryzują klasyczne solówki, mocna sekcja rytmiczna oraz niski wokal Grzywy, który odróżnia zespół od melodyjnych około metalowych kapel. Teksty grupy opowiadają o typowo morskich, pirackich tematach. Jedynym skokiem w bok jest osobiste „Epitafium”.

Jak na koncertówkę to brzmienie jest wręcz studyjne – w końcu nagrano ją w studiu Radia Pik w 2012 roku. Brakuje mi tu tylko komunikacji między zespołem a publiką. Numery odgrywane są jak ze studyjnej płyty. Numer, przerwa i kolejny kawałek. Może to kwestia przygotowania materiału do wydania i w rzeczywistości na żywo działo się więcej? Nie byłem, więc nie wiem. Jeżeli miałbym się jeszcze czepiać to dałbym nieco głośniej gitary prowadzące, ale radio rządzi się swoimi prawami.

Pomimo pewnego minimalizmu,  W radiu PiK” to najlepsza oprawa graficzna jaką widziałem na płytach SMW. Prosto, konkretnie i elegancko – jest moc, że tak nawiążę do okładki.

Nowa koncertówka Strefy to blisko godzina zróżnicowanego morskiego rocka. Na plażę to średni zestaw, ale pod żagle nadaje się idealnie. Ja ich lubię, a jeżeli jeszcze ich nie słyszeliście to warto się z ich twórczością zapoznać.

Strefa Mocnych Wiatrów „W radiu PiK”, Fundacja Gniazdo Piratów, Kwiecień 2013

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz