Zakręcona historia The Trepp w filmie "Dziedzictwo"


Działająca w latach 1986-1992 i reaktywowana w 2008 roku wywodząca się z Chrzanowa ekipa The Trepp wypuszcza swój debiutancki... film dokumentalny. Premiera filmu „The Trepp: Dziedzictwo” odbędzie się już w sobotę 10 grudnia 2016 o godz. 19:30 w chrzanowskim kinie Sztuka (ul. Broniewskiego 4). Polecam i zapraszam na to niecodzienne wydarzenie. 

The Trepp 2016 (fot. Konrad Wicher)

Czterech gości: wokalista ze scenicznym ADHD, gitarzysta uderzający masywną dłonią wszystkie struny jednocześnie, szalony perkusista oraz basista miażdżący dźwiękiem. The Trepp. Film opowiada historię zespołu, o którym trudno szukać artykułów, recenzji. „The Trepp: Dziedzictwo” uzupełnia te braki i przynosi potężną dawkę muzyki, intrygujących rozmów. Narrację prowadzą byli i obecni członkowie grupy. Zainspirowani Brygadą Kryzys, Dezerterem czy Kultem, od zawsze tworzyli własną wersję punk rocka. Dzięki specyficznemu sposobowi gry Sławka Grucy The Trepp zyskał oryginalny styl i brzmienie. Jedna gitara bez zbędnych solówek brzmi do dziś ciężko. Tej kapeli nie da się umieścić w szufladce. A najlepszym przykładem jest zakończenie filmu.

"Dziedzictwo" to zapis rozmów, koncertów, archiwów zespołu oraz materiału znalezionego w internecie i w zbiorach CHTVL. Film jest historią zmian personalnych, problemów ze sprzętem, rozwijania się, uciekania od stereotypów, radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Wreszcie, jest to historia o muzyce w skali mikro oraz makro. W filmie znalazło się wiele zabawnych historii jak debiut punkowego zespołu podczas PRL-owskiego Dnia Kobiet zorganizowanego przez jeden z zakładów pracy. Ten dokument opowiada o tym jak powstawała debiutancka płyta „Prostota wyrazu”. Ujawnia kulisy tras koncertowych. Oglądając niektóre archiwalia można poczuć ducha tamtych czasów. Szalony koncert z jaworznickiej „Budowlanki” (1991) wygląda niczym Jarocin z dawnych lat. „The Trepp: Dziedzictwo” to prawie 70 minut muzycznej narracji o muzyce, przyjaźni, trudnościach i wreszcie braterstwie.

Nietypowi punkowcy. Z irokezem w sercu, antytotalitaryzmem w duszy i szczerym prostym przekazem na sztandarach. Zespół, który w 2016 roku świętuje trzydziestą rocznicę urodzin. Aktywni muzycznie - w latach 1986-1992 oraz od 2008 roku do dziś. Nigdy nie pchali się na świecznik, choć dzielili scenę z takimi punkowymi zespołami jak Ga Ga Zielone Żabki, Moskwa, Deuter, Sexbomba, Inkwizycja, The Analogs, Farben Lehre czy bluesmanami z USA – Dudley Taft. Uczestnicy kultowej trasy Punk Not Zgred Fest oraz takich festiwali jak Cieszanów Rock Festiwal. Rock na Bagnie czy Rock nad Sanem.

„The Trepp: Dziedzictwo” to mnóstwo archiwaliów, koncertów, intrygujących wspomnień zaczynających się w czasach PRL-u i kończących się dziś przededniu jubileuszowego koncertu 13 grudnia 2016 roku w chrzanowskiej Starej Kotłowni. Historia częstych zmian składu, rozpadu w 1992 roku aż wreszcie reaktywacji 16 lat później.

W skład zespołu wchodzą wokalista i założyciel kapeli – Marcin „Cimpel” Kurnik, gitarzysta Sławomir „Ojciec” Gruca, perkusista Eryk „Młody” Gruca oraz basista Piotr „Walczas” Walczyk.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz