Skiba wiecznie żywy — Krzysztof Skiba, Jakub Jabłonka, Paweł Łęczuk „Skiba — ciągle na wolności” || recenzja

Krzysztof Skiba to barwny bohater polskiej rockowej sceny. Jego twórczość można lubić, lub nie, ale nie sposób odmówić mu konsekwencji. Załodze Big Cyca strzeliła ostatnio pierwsza trzydziestka scenicznej działalności, a zespół nie dość, że cały czas działa w tym samym składzie, to na dodatek wciąż pozostaje wierny swojemu pomarańczowo-alternatywnemu rodowodowi. Między innymi w związku z tym jubileuszem, Skiba — będący od lat medialnym liderem grupy — doczekał się książkowego podsumowania swoich dotychczasowych osiągnieć. A ma co wspominać. Mimo, że na mało zachęcającej okładce prezentuje się jak młodszy brat Donatana, to za sobą ma życie happenera, opozycyjnego aktywisty, gwiazdy rock’n’rolla i telewizyjnej osobowości. O wszystkim tym przeczytamy w tym liczącym 500 stron dziele.



Opowieść o pokręconych losach tak charakterystycznego człowieka standardowa być nie może. Autorzy zastosowali więc nietypowy zabieg polegający na bardzo krótkich rozdziałach, które raz dotyczą kwestii historycznych, a raz bardziej współczesnych. Taka żwawa przeplatanka w stylu the best of anegdot związanych z Big Cycem, Pomarańczową Alternatywą, Lalamido, dzieciństwem, studiami i różnymi szołbiznesowymi obliczami Skiby, sprawia, że książka zyskuje na dynamice. Przy takiej objętości jest to dobre posunięcie i odświeżający zabieg. A że Skiba to także felietonista i osoba znana ze śmieszkowania to trzeba przyznać, że aspekt rozrywkowy często przewyższa ten historyczny. Książkę czyta się jak wywiady ze Skibą, gdzie historyczne fakty mieszają się z anegdotami i typową dla autora barwną polszczyzną, pełną dziwnych metafor i porównań.

Z racji tego, że Skiba w Big Cycu jest głównie tekściarzem to historie powstawania kolejnych płyt zespołu są potraktowane dość pobieżnie. Tutaj bardziej odpowiednim rozmówcą byłby Dżej Dżej będący i twórcą muzyki i autorem coraz większej liczby tekstów na nowszych albumach Big Cyca. Tego klasycznego rockowego kronikarstwa nie ma w książce za wiele, ale ciekawostek nie brakuje. Najciekawsze historie tyczą się początków zespołu oraz lat 90. i ówczesnego nasyconego Januszami biznesu rynku muzycznego. Nie wiem czy Skiba znany z barwnego stylu opowiadania pewnych faktów zbytnio nie koloruje, ale nakłady kaset, walizki gotówki i historie związane z osławionym Silvertonem nawet gdyby zostało podzielone na pół to i tak wydają się dzisiaj totalnie abstrakcyjne. Kiedyś to było! Podobnie jak wypchane sale koncertowe, gdzie na biletowe koncerty Big Cyca ściągały tysiące ludzi. Dla równowagi mamy też historie z niemieckich punkowych squatów, gdzie Cyce grywały na początku swojej działalności. Z okołopunkowych klimatów mamy tu też soczyste anegdoty z trasy koncertowej z Sedesem. A Sedes jak wiadomo zespołem ze sceny straight edge nie był.

Dla każdego coś się tutaj znajdzie — jest i o muzyce i o imprezowaniu i o polityce, bo Skiba cały czas podkreśla swoje wolnościowe poglądy i związki z Pomarańczową Alternatywą. Nie raz wbija też szpilę w gwiazdy rockowej sceny lat 80., które mówią obecnie o swoim opozycyjnym charakterze, choć w czasach PRL, wcale takie antysystemowe nie były. Nasz bohater z jednej strony pokazuje się jako wieczny buntownik i krytyk rządzących, ale z drugiej strony nie brakuje mu dystansu. Samo to sławne pokazanie tyłka premierowi, które urosło do skali politycznego manifestu pokazane jest jako historia z gatunku „pewnego razu na imprezie”.

Współautorami książki jest dziennikarski duet Jakub Jabłonka i Paweł Łęczuk, którzy mają już na swoim koncie książkę „Bukartyk. Fatalny przykład dla młodzieży” i biografię najstarszej polskiej didżejki, blisko 80-letniej DJ Wiki. Ze Skibą poradzili sobie dobrze, a widać po grubości tego tomu, że materiału do pracy im nie brakowało.

„Skiba — ciągle na wolności” to interesująca książka o ciekawym człowieku. Choć można by niektóre rzeczy potraktować bardziej zwięźle to przyznam bez bicia, że zostałem wciągnięty.

8/10
Krzysztof Skiba, Jakub Jabłonka, Paweł Łęczuk „Skiba — ciągle na wolności”, wyd. SQN, listopad 2018

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz